21 Nisan 2011 Perşembe

Puppp (Pep)


31. haftamızı doldurduk bugün. Kaldı 9 hafta?

Kaşıntılarımın sebebini internet araştırmalarım sonucu PUPPP (Pruritic Uticarial Papules and Plaques of Pregnancy - PEP) olarak isimlendirdim. Yani hamile kadında aşırı kaşıntılı isilik. Google’da resimlerini aratıp benimkine yakın görüntüler ve delice bir kaşıntı buluşumu doğruluyordu. Genelde 34-36. haftalarda başlar, %70’i erkek çocuk bekler, kabartıların örneği alındığında babanın DNA’sından iz bulunur yani babanın ailesinden dolayı kalıtsal birşey olabilir. Kısaca bebeğime karşı alerjik reaksiyon veriyorum :( Karaciğer fonksiyonu normal çıkmıştı; ama kabartılar tüm vucudumu sardı göbek, sırt, kollar, ense ve boyun dahil. Ayaklarımda ve diz arkalarında hafif kaşıntılar başlasa da vücudumun ön kısmı kadar kötü değil, henüz! Geceleri kaşıntım beni çıldırtıyor, kremler de hemen bir etki göstermediğinden kendimi eşimi uyandıracak kadar şiddetli ağlıyor bulmadım değil. Bu kaşıntı öyle çok kafamı meşgul ediyor ki bebeğimin tekmeleri ve hareketlerini farketmez buluyorum bazen. Eskisi gibi onunla konuşamıyorum ve bu beni ürkütüyor. Hamileliğimin son haftalarını daha huzurlu ve mutlu geçirmek isterdim.

Geçen haftadan beri yerli-yabancı tüm internet sitelerini okuyup ne iyi gelir derlerse aldım. Geçen haftakilere ilaveten Aveene yulaflı banyo jeli, nişasta ununda banyo, E-45 ve Bio-oil de birkaç saatten fazla işe yaramadığı için bugün dandellion root hapı ve çayını aldım. İçerdiği yüksek dozda A vitamini beni endişelendirse de birkaç gün deneyeceğim. En azından haftaya randevumda doğum uzmanı beni görene dek! Bu da çözüm olmazsa ve dermatolog görsün ve birşey önersin desin, ya da işe gitmemek için rapor isteyeceğim bir sürelik. Akıl sağlığım, eşimin, bebişimin ve tabii benim huzurum için. Bir de 28 hafta kan testlerinde demir eksikliği çıkmış az da olsa. Demir hapına başlamam gerekiyormuş.

Doğum kursumuzdan çok memnunuz. Umarım son ana dek herşey yolunda gider de bu öğrendiklerimizi uygulayabiliriz. Sırtını koltuğa yaslayıp geriye doğru oturmamanın, bacak bacak üstüne atmamanın, bacaklar aralık ve dizler kalçadan aşağıda hafif öne doğru oturmanın önemini öğrendiğimden sık sık duruşumu düzeltiyorum. Bu hafta da hormonların doğuma etkisini öğrendik; eşlere çok şey düşüyor bu konuda. Bize sarılıp öpücüklere boğmaları gerekiyor doğumun ilk fazında :)

Şu kaşıntılarım olmasa herşey güzel gidiyor, çatlağım bile yok henüz ve havalar çok güzel...

4 yorum:

 1. Merhaba, fena halde puppptan muzdaribim :(( sizin o donemde deneyip ise yaradigini gordugunuz bir yontem oldu mu? 35 haftalik hamileym, yazdigm saatten de anlarsiniz, uyumuyorum!! Yulaf ozlu sampuan vs hic ise yaramamis miydi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şampuan ve kremler işe yaramadı malesef; ama dandelion bitki çayı içtim günde iki kez. İnternetten okumuştum onu da. Sanırım o geçirirdi benim kaşıntılarımı ya da geçeceği vardı. Bilirim ne kötü birşey olduğunu, umarım kolaylıkla atlatırsınız bu zor günleri. Benim kayınvalidemde de görülmüş bu kaşıntılar, genetik olabilir yani.

   Sil
 2. Merhaba hindiba hapı demişsiniz markası ne nerden buldunuz acaba?daha 25. Haftadayım ve dayanamıyorum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İngiltere'de Holland&Barrett isimli mağazadan almıştım ben.

   Sil