8 Aralık 2010 Çarşamba

Doppler'ım benim...


11 hafta +3 gün :) Azalan ve artan semptomlarla geçen günler... Sanırım en kötüsü 9 ve 10. haftalardı. İş yerinde gırtlağıma parmak atmak ve hatta geceleri evde öğürmek zorunda kaldığım zamanlar. Neyse ki yiyecek birşeyler çıkmıyordu; genelde tükürük tarzı şeylerdi.Doppler denilen ve kalp atışlarını duyabildiğimiz cihazımız ve jeli 9. hafta başında teslim edildi. Amazon’daki ve diğer gebelik forumlarındaki yorumlara göre seçmiştim Angelsound marka doppler’ı. İlk gece denedik; ama malesef başarılı olamadık. Üzülmedim; çünkü hem çok erkendi (genelde 12. haftadan itibaren duyulur yazıyordu) hem de belirtilerim çok fazlaydı ki kesin hala hamileydim.Ertesi sabah eşime birkaç bardak su getirmesini söyledikten sonra tekrar denedik. Epey bir vakit aldı; ama sonunda bulduk. Önce benimkini bulduk dakikada 60-70 civarında atıyordu. Daha sonra bebeğimizinkini; öyle hızlı atıyordu ki dakika tutamadık. Tahmini 160-170 civarı olmalıydı. Çok sevindik; epey bir dinledik. Sonra eşim kaydetmek için bilgisayarı getirdi; ama kalp atışı kayboldu, neyse dedik. Sanırım hafif uyguladığım basınçtan sıkılıp arkasını döndü.

Arada bir (haftada iki) dayanamayıp “Hadi dinleyelim” diyoruz. Bulmamız birkaç dakikamızı alıyor ve gittikçe daha çabuk kaybediyoruz yerini. Yani ancak birkaç saniye duyabiliyoruz. Ben bunu artık hareketlenmesine bağlıyorum. Çok da sıkmak istemiyoruz; duyar duymaz rahatlayıp kapatıyoruz aleti.Havalar oldukça soğuk bu sene. Geçen hafta kar yüzünden işyerlerine gidemedik. Benim için iyi oldu, bol bol yatıp dinlendim. Yılbaşı yaklaştığı için ve aileler biz dört gözle beklediği için annem her gece rüyasında bana yemek yapıyormuş. Bu aralar canım hep Türk yemekleri çekiyor; yoğurtlu sarma, hamsi/sardalya kızartma, etli anne yemekleri. Portakal suyuna dayanamıyorum; içer içmez midem birkaç saat boyunca kötüleşiyor. O nedenle artık ne domates ne portakal/mandalin yiyesim gelmiyor. Soğan ve sarmısağı da sayabilirim. Bol bol meyve, yoğurt, peynir, ekmek ve makarna yiyorum. Bebeğim için ne kadar sağlıklı besleniyorum bilmiyorum; ama umarım birkaç aydır doldurduğum depolarım şimdilik ona yetiyordur.Geçen hafta dişçiye de gittim. Dişetlerimin çabuk kanadığını söyledi temizlerken. Öbür aya tekrar randevu verdi. Dişeti bozuklukları erken doğuma ve düşük kilolu doğuma neden olurmuş. O nedenle beni sık sık kontrol edecek.

Geçen haftadan bu yana iki arkadaşımın daha hamile olduğunu öğrendim. Sevinçten ve gülmekten kendimi alamadım. İkisi de benden küçük haftalarda ve ikisi de erkenden etrafa söyleme cesareti gösterenlerden. Ben de 12. hafta ultrasonunu bekliyorum hala (6 gün sonra) iyice rahatlamak için eşim (babası) her gece benden çok göbeğimi öperken sevgiyle...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder