23 Ekim 2012 Salı

Bebek İsimleri ArarkenHatırlıyorum da oğlumuza isim seçmek ne zorlamıştı bizi. Ben zamanında köpeğimize, çiçeğimize bile isim seçmekte günler harcamış bir insandım zaten. Hele de bu isim koyacağımız zat karnımdayken, yüzünü bile görmemişken ve sesini duymamışken nasıl olur da isim seçer ve o isimle yıllarca anılmasını yaşamasını beklerdim...

O yüzden doğum iki hafta gecikip de 42. hafta dolunca mecburen hastane yolunda eşimle karar verdik ismine. Zaten o günlerimizi blogtan takip edenler bilir elimizde pek fazla seçenek de yoktu isim olarak.
İstedik ki Türkçe sesli uyumuna uygun olsun, istedik ki İngilizce kolay okunabilsin, istedik ki has be has Türkçe olsun, istedik ki Türkçe'de erkek ama İngilizce'de kız ismi gibi gelmesin kulağa, istedik ki her iki dilde de dalga geçilmesin öğrencilik yıllarında, istedik ki anlamı her iki dilde de garip kaçmasın. Çok şey istedik o yüzden de ismi kesinleştirmemiz 42. haftaya, hatta doğum gününe kaldı.

İlk kez 12. haftada test sonuçlarını iyi alınca başladık bebek hakkında ve gelecekle ilgili konuşmaya. İlk isim fikirleri uçakta geldi aklımıza. Biz bebek beklerken yoktu; ama şimdi var iPhone ve Android için isim uygulamaları. İşte ismiyle de en güzel bebek isimleri uygulamasından biri Android işletim sistemi için geliştirilmiş olan Bebename. Üstelik ücretsiz...

"Bebek isimleri avucunuzda!
Eğer siz de her normal anne baba adayı gibiyseniz, uzun zamandır akınızdan çıkmayan bir soru "ismi ne olsun?" olmalı. Bu soruyu otobüs, tren, vapur beklerken, bir takside trafikte takılmışken, hatta uçakta seyahatte bile düşünüyor olmalısınız. İşte tüm bu anlarda hayatınızı kurtarsın diye Bebename'yi yarattık.
Bebename, 9 binden fazla isim listesiyle ve esnek arama seçenekleriyle bebeğiniz için istediğiniz ismi bulmanıza yardımcı olacak. İsimleri cinsiyete göre, başındaki, sonundaki ya da ortasındaki harflere göre, ya da anlamlarına göre arayabileceksiniz. Hem de internet bağlantısına gerek olmadan."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder