19 Haziran 2012 Salı

Uyku Düzeni


Geçen ay kafayı bozup da verdiğim uyku eğitimi sayesinde genelde akşam 7:30'dan sabah 6'ya dek uyuyor oğlum artık. Bu aralar evde pek durmayıp farklı yerlerde kaldığımızdan odayı, evi, yatağı yadırgaması ve uyumayı reddetmesi beklenir birşey; fakat ben banyo, masaj ve sütten sonra ninni söyleyip öpüp koklayıp yerine bırakıyorum nerede olursak olalım. İtiraz etse de 'Hadi uyu artık' deyip bazen yere yatağının yanına, bazen odada yatak varsa oraya uzanıyorum. Bir süre oynuyor, konuşuyor, tüm gün öğrendiklerini tekrar ediyor bir bir yatakta bazen oturarak bazen yatağın parmaklıklarına tutunarak. Yorulunca uzanıyor, sonra tekrar dikiliyor ayağa. Bazen 5 dakika sürüyor uykuya dalması bazen 45. Düşündüm de ben de öyle uzanınca günün yorgunluğunu atıyorum bir nebze. Düşünüyorum ya da bazen dalıyorum 5-10 dakikalığına ben de! Bana bulaşmıyor zaten hiç. Arada kafasını kaldırıp yokluyor orada mıyım diye.

Gündüz de iki kez uyuyor en azından 1 saat, bazen maksimum 2 saat. Şayet 2 saati aşarsa ve akşamüzeri 16:30'u geçerse ikinci uykusu uyandırıyorum öpe koklaya. Nerede okumuştum hatırlamıyorum; ama bir kural vardı, 2-3-4 kuralı diye. Şöyle...

Sabah 7'de uyanıyor gece uykusundan örneğin, 2 saat sonra 9'da ilk gündüz uykusuna yatırıyorsun. Uyandıktan 3 saat sonra ikinci gündüz uykusuna yatırıyorsun. Uyandıktan 4 saat sonra da gece uykusuna yatırıyorsun. Bu kural bizde işlemeye başladı gibi; ama oğlum sabahları 7 yerine 6'da uyandığından ben 2 yerine 2.5 saat bırakıyorum arada ilk uykusuna yatırmadan.

Uyku eğitimine oğlum saat başı uyanıp emmek isteyince ve dişi çıkıyorsa diye verdiğim ağrı kesici şuruplar da uyanmalarını etkilemeyince ve ben gece-gündüz hayalet misali dolaşmaya başlayınca ve bu durumda oğlum da ben de mutsuz olunca karar verdim. Bir akşam Tracy Hogg'un Put Up/Put Down metoduna başladım aniden. Yatakta o ayağa dikildikçe ben yatırıyordum sürekli, kimbilir kaç kez yapmak zorunda kaldım? Ama yarım saat geçmişti ki hala uyumuyordu hatta daha da sinirlenip ağlıyordu oğlum. Yarıda bırakamazdım; tam 1.5 saat sürdü ve bir saat uyuduktan sonra kaldırdım gündüz uykusundan. Birkaç gün bu şekilde devam ettim hem gece hem gündüz. Bazen 1 saat sürüyordu bazen 20 dakika PU/PD. Geceleri uyandığında da yapıyor, kucağıma kesinlikle almıyordum. Çünkü yerine bırakması daha zor oluyor, daha çok ağlıyordu. Gece sütünü keseli epey olmuştu; ama kucağıma aldım mı süt için memelerime saldırıyordu.

Uyku terbiyesiyle ilgili yazılar okurken gözüme çarptı biri. 10. ve 12. aylar arasında uyku terbiyesi yapmayın, fiziksel ve beyinsel gelişimi çok hızlı olduğundan bu aylar uygun değil yazıyordu. Ben farkında olmadan başlamıştım bu işleme, şimdi nasıl bırakırdım tam yoluna koyarken bazı şeyleri sil baştan yapamazdım. Üstelik 12. ay bitene dek daha 2 ay vardı önümüzde ki ben geceleri 2-3 saatte bir uyanırsam heralde tımarhaneyi boylardım!

5. gece her zamanki gibi yatağına bırakıp odadan çıktım; her zamanki gibi bastı yaygarayı. O gün çok yorgundum, gidip yatağıma attım kendimi ve saymaya başladım 1,2,3,4,... 30. saniyede çığlıkları söylenmeye dönüşmüştü. Ben dinledim, o söylendi ve 5 dakika geçmeden uykuya daldı. Birkaç defa daha uyguladım bu yöntemi. İlk bir dakika çığlık ve ağlama -ki gözyaşı akmıyordu bile- ile geçiyor, söylenmeye dönüyor, en fazla 10 dakika sonra oynayarak veya konuşarak uykuya dalıyordu. Mayıs ortasında sonunda tam bir hafta oğlum geceleri kendi başına ve deliksiz 10 saat uyudu; ama bende her gece birazdan uyanacak endişesi vardı. Nihayet 10 ay sonunda 7 saat uyuduğum oldu, tabii erken yattığımda.

Ardından tatillere, gezmelere başkalarının evlerinde kalmalara gittik. Odayı terkedip onu bağırtmak yerine yanına uzanıp kendi kendine oynamalarını, konuşmalarını dinliyorum. Gözlerim kapalı genelde, onu gördüğümü gürmüyor. O memnun ben memnun. Ağlamak yok, gece uyanmak yok *genelde*. Elbette bazı geceler uyanıyor gene, özellikle şu ara 3 diş birden çıkardığından, kucağıma alıp öpüyor, yerine yatırıyorum. Elimi sırtında gezdirip 'şşşş'liyorum. Süt isterse su teklif ediyorum. Aynı gece ikinci kez kalkarsa ağrı kesici şurup veriyorum. Sabaha dek uyuyor. Yakında uzaklara bir yolculuğumuz var. Tüm dengesi şaşacağından, bu aralar katı kurallar koymuyorum; ama memede/kucakta uyutmuyor, gece uyandığında emzirmiyorum. Bu gezmeler ve tatiller bitsin; odadan çıkacağım gene bakalım ne olacak o zaman?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder